Projekt edukacyjny „Bałwankowe szaleństwo w PSP nr 2 w Strzelcach Opolskich

5 styczeń 2006
Zima trzyma ..., i bardzo dobrze, bo to uczniom, nauczycielom i pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzelcach Opolskich stworzyło szansę na realizację projektu „Bałwankowe szaleństwo”.
Chociaż tytuł projektu mógłby sugerować dzikie harce i swawole na śniegu, to całe przedsięwzięcie było szczegółowo zaplanowane. Na lekcjach wszystkich przedmiotów przewijała się od 5 do 10 stycznia 2006 roku „bałwankowa” tematyka, uczniowie:
  • na matematyce obliczali objętość śniegu niezbędną do wykonania bałwana i pole jego powierzchni,
  • na języku polskim pisali instrukcje dotyczące wykonania bałwana, zimowe poematy i mity o powstaniu śniegu,
  • na przyrodzie mogli się dowiedzieć, jak dbać o zwierzęta zimą,
  • na historii analizowali wpływ warunków atmosferycznych na przebieg wielkich bitew,
słowem śnieg, zima, mróz, śnieżynki przewijały się w zadaniach, ćwiczeniach, piosenkach (śpiewanych po polsku, angielsku i niemiecku) i wierszach.

Skąd pomysł, by tak gorąco zareagować na chłodne dni? Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzelcach Opolskich otrzymała list – apel od Karnawałowego Bałwana, w którym prosił on „o odszukanie jego dzieci ukrytych pod śniegową pierzynką na boisku szkolnym, by mógł je zabrać ze sobą, do krainy wesołych śnieżynek i uchronić przed srogim mrozem, który nawet bałwanom nie jest zbyt przychylny”.

Realizację projektu wsparła Spółdzielnia Mleczarska z Kadłuba, fundując wszystkim uczniom „biały” i zdrowy poczęstunek w formie pysznego jogurtu.

Data aktualizacji: 25 kwiecień 2024, Licznik odwiedzin: 15631542